Robocot Fest
Malatya Üniversitesi

Maker ve Mucitler Sergisi

Bu sergi çalışmasına, ülkemizin birçok yerinden davetliler ve gönüllü olarak gelen mucitler icatları ile katılabileceklerdir. Maker Sergisi, bölgenin ve ülkenin mucitleri ile fikirlerini ürüne dönüştüren girişimcilerin katılabileceği; temaya uygun akademik çalışmalar, meslek liseleri eğitimcileri ve öğrencilerinin projelerini sergileyebilecekleri, kendilerini ve fikirlerini sunabilecekleri bir bölüm olarak planlanmıştır. Ayrıca düzenlenen Robotik ve Kodlama yarışmaları ile mucitler projelerini bu alanlarda sergileme fırsatını bulacaktır.
 
Bu sergi; sanayici, yatırımcı, destekleyici kuruluşlar ile bölgenin inovatif projelerini buluşturmayı, mucit insanların kendi icatlarını sergileyebilmelerini, başka yeni fikirlere kapı açabilmelerini, kendi fikirlerini insanlarla buluşturabilmelerini, yeni, özgün endüstriyel ürünlere kapı aralayabilmelerini amaçlamaktadır.
Aynı zamanda bu alanda oluşturulacak şov platformu ile makerlar, katılımcılara etkileyici ve keyifli dakikalar yaşatacaktır.


Maker Hareketi Nedir?

Maker Hareketi (MakerMovement), teknoloji ile "kendinyap" kültürünün birleşmesinden oluşan, dünyada hızla yayılan bir akımdır. Maker’lar, dinamik şeyler düşünen, tasarlayan ve geliştiren kişiler olarak tanımlanabilir. Elektronik devreler, yazılım, 3 boyutlu yazıcılar ve model inşa araçları bu kitlenin başlıca ilgi ve yetenek alanlarıdır.